Opintoneuvonta

Opintoneuvonnasta saat apua oikean kurssin valinnassa. Voit kysyä lisää tasovaatimuksista tai mukaan otettavista välineistä.

Opintoneuvonnan yhteystiedot teemoittain

Opintoneuvonnasta saat apua kurssivalinnoissa ja opintoihin liittyvissä kysymyksissä.

AVOIMEN YLIOPISTON OPINNOT

Marita Parkkonen
koulutussuunnittelija
050 477 3866, marita.parkkonen@helao.fi

Kysymyksiin oppiaineen sisällöstä vastaa opinnot järjestävä yliopisto.

Tentteihin ja tenttituloksiin liittyvissä asioissa voit ottaa yhteyttä Helsingin aikuisopiston toimistoon, 09 41 500 300, toimisto@helao.fi

Rekisteröitymiseen, Moodleen ja verkko-opintojen etenemiseen liittyvissä kysymyksissä voit ottaa yhteyttä opinnot järjestävään avoimeen yliopistoon ja siellä oman oppiaineen opintosihteeriin tai koulutussuunnittelijaan.


ELÄMÄNTAITO JA IHMISSUHTEET

Katja Joutsijoki
koulutusvastaava
050 411 0112, katja.joutsijoki@helao.fi


HYVINVOINTI JA TERVEYS

Saara Anttonen
koulutussuunnittelija
050 349 7951, saara.anttonen@helao.fi


KAUNEUS JA MUOTI

Minna Hämäläinen
koulutusvastaava
050 511 9070, minna.hamalainen@helao.fi


KIELET

Niina Kerppola
koulutuspäällikkö
09 41 500 327, niina.kerppola@helao.fi
Opintoneuvonta ti ja to klo 10-11

SUOMEN KIELI – FINNISH COURSES

Sirpa Rönkkö
koulutusjohtaja
09 41 500 332, sirpa.ronkko@helao.fi

Nuppu Tuononen
päätoiminen opettaja
09 41 500 318, nuppu.tuononen@helao.fi


KIRJOITTAMINEN JA VUOROVAIKUTUS

Katja Joutsijoki
koulutusvastaava
050 411 0112, katja.joutsijoki@helao.fi


KUVALLISET TAITEET JA TAIDOT

Juha Okko
koulutuspäällikkö
045 859 1193, juha.okko@helao.fi


KÄDENTAIDOT

Juha Okko
koulutuspäällikkö
045 859 1193, juha.okko@helao.fi


LIIKUNTA

Saara Anttonen
koulutussuunnittelija
050 349 7951, saara.anttonen@helao.fi


LUONTO JA VENEILY

Juha Okko
koulutuspäällikkö
045 859 1193, juha.okko@helao.fi


MEDIA

Juha Okko
koulutuspäällikkö
045 859 1193, juha.okko@helao.fi


MUSIIKKI

Minna Hämäläinen
koulutusvastaava
050 511 9070, minna.hamalainen@helao.fi


TANSSI

Saara Anttonen
koulutussuunnittelija
050 349 7951, saara.anttonen@helao.fi


TEATTERI JA IMPROVISAATIO

Katja Joutsijoki
koulutusvastaava
050 411 0112, katja.joutsijoki@helao.fi


TIETOTEKNIIKKA

Juha Okko
koulutuspäällikkö
045 859 1193, juha.okko@helao.fi


TYÖELÄMÄ JA YRITTÄJYYS

Rikhard Zitting
koulutusjohtaja
050 327 8838, rikhard.zitting@aktiivi-instituutti.fi


YHTEISKUNTA JA KULTTUURI

Juha Okko
koulutuspäällikkö
045 859 1193, juha.okko@helao.fi