Search Etusivu Toggle Menu
Home Search
Helsingin aikuisopisto > Opisto > AULAgalleria

Syksyn 2017 näyttelyt

6.-30.9. KIMMO TOLIN: VUOSIKYMMENIÄ SADASTA

Kevään 2017 näyttelyt

30.1. – 28.2. PÄIVÄMAALARIT
1.-7.3.  SERGIO URBINA – PAPERISTA LEIKATTUA / PAPER CUT PIECES. Lue lisää täältä.
16.3.-9.4. MAALAUSKOULU UNITED: ENTÄ, JOS KOKEILISIT. Lue lisää.
12.4. – 10.5. TORSTAIPIIRTÄJÄT. Lue lisää.

Syksyn 2016 näyttelyt

16.8. – 4.9. MITÄ SISÄLLÄSI AAVISTAT Anna Tsokkisen (ent. Jaunain) akvarelleja ja Sylvi-Sanni Mannisen ajatelmia. TaM Anna Tsokkisen akvarellit ovat saaneet innoituksensa FT Sylvi-Sanni Mannisen (1914-2009) ajatelmista. Lisätietoja täältä.
6.9. – 3.10. OLEMATTOMIA. Ulla Kajava.
4. – 31.10. RUUSA – NAISEN MATKA. Lue näyttelystä lisää: RUUSA_BIO_AULAgalleria

Kevään 2016 näyttelyt

15.1. – 14.2. OLIPA KERRAN ROSKIA… Maahanmuuttajanaisten kierrätystöiden näyttely
16.2. – 15.3. PÄIVÄMAALARIT
18.3. – 15.4. MAALAUSKOULU UNITED. Taidemaalari Merja Salonen Di Giorgion kahden oppilasryhmän töitä. Lue lisää täältä.

Syksyn 2015 näyttelyt

31.8. –  4.10. DMITRI ZUDOV – YKSITYISNÄYTTELY
7.10. –  26.10. JUHA OKKO – YKSITYISNÄYTTELY: MAKING OF AN EXHIBITION
loka-marraskuu: STUDENTS OF ALESSANDRA GARUSI: STREET PHOTOGRAPHY
25.11. – 16.12. Carl Warghin Akvarellimaalaus-ryhmän kuusi opiskelijaa esittäytyy syksyn 2015 töillä. Argentiinalainen graafinen suunnittelija Sergio Urbina esittelee paperileikkaustöistään tekemiä valokuvakuvituksia.

Kevään 2015 näyttelyt

7.–25.1. KÄDENTAITOJEN OPETTAJAT
26.1.–22.2. AKVARELLIKURSSI (Carl Wargh)
23.2.–20.3. MAALAUSKOULU UNITED
21.–29.3. IKEBANA
30.3.–19.4. PÄIVÄMAALARIT
20.4.–24.5. AIKUISTEN KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN LOPPPUTYÖT

2014

7.1.– 26.1. KÄDENTAITOJEN OPETTAJAT
27.1.–23.2. MAALAUSKOULU UNITED
24.2.–23.3. TUUSULAN KANSALAISOPISTON KUVATAIDEOPETTAJAT
24.3.–15.4. PÄIVÄMAALARIT
22.4.–16.5. AIKUISTEN KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN LOPPPUTYÖT
19.5.–25.5. IKEBANA
18.8.–29.8. AL RAWE KAUTHER ja AL DABBAGH ALAA
1.9.–28.9. KIMMO TOLIN
29.9.–26.10. AKVARELLIN ILTAPÄIVÄ, Mika Törönen
27.10.–23.11. KIRSI TUOMINEN, grafiikkaa
26.11.– 12.12. AIKUISTEN TAITEEN PERUSOPETUS, 1. VUOSIKURSSI

2013

8.1. – 27.1. AINOAT – HELSINGIN AIKUISOPISTON KÄDEN TAITOJEN NÄYTTELY
30.1. – 25.2. PÄIVÄMAALARIT – UUSIA TÖITÄ
28.2. – 17.3. MAALAUSKOULU UNITED
19.3. – 11.4. KYLÄSSÄ NAAPURISSA – VANTAAN AIKUISOPISTON KUVATAIDEOPETTAJAT
15.4. – 21.4. IKEBANA-NÄYTTELY, Helsingin aikuisopiston Ikebana-ryhmä
23.4. – 6.5. VALON JA VARJON VÄREJÄ. Syksyllä 2011 alkaneen kuvataiteen perusopetuksen lopputyönäyttely osa 1. Carin Edgren, Leena Palmu, Paula Salminen, Arja Vorne.
8.5. – 26.5. ERILAISUUS YHDISTÄÄ. Syksyllä 2011 alkaneen kuvataiteen perusopetuksen lopputyönäyttely osa 2. Marja-Liisa Forss-Messo, Julia Melart, Pirjo Sirola-Karvinen, Mirja Vuori
12.8.-1.9. SE ON SIINÄ. Näyttelytyöt esittelevät opiston menneiden, tulevien ja todennäköisten kurssien tekniikoita ja tuotoksia.
3.9.-6.10. MAALAUKSIA, Mirka Kinnula
29.10.-17.11. MAALAUSKOULU C. Aikuisopiston Maalauskoulut ovat syntyneet Aloita maalaaminen-kurssien pohjalta. Leonora Fredrikssonin vetämä Maalauskoulu C pitää nyt ensimmäisen näyttelynsä.
19.11.-15.12. TUTKA-NÄYTTELY, Helsingin aikuisopiston kuvataiteen perusopintojen opiskelijat

2012

28.2.–27.3. PÄIVÄMAALARIT
11.4.–27.4. KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN LOPPUTYÖNÄYTTELY 1/2012. Irkka Hankala, Katja Karvo, Luule Kosomaa, Lee Jin Young.
2.-5.5. IKEBANA-NÄYTTELY
8.5. – 25.5. KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN LOPPUTYÖNÄYTTELY 2/2012. Tuula Alkia, Satu-Maaria Forsström, Lea Lakio ja Kaisa Vuorinen.
6.8.-2.9. KÄDEN TAIDOT
5.10. – 22.10. KIINALAISEN TAIDEMAALAUKSEN JA KALLIGRAFIAN NÄYTTELY, Li Xinsheng
3.9.-30.9. ”MINNE TIE VIE”. Kimmo Tolin, maalauksia ja valokuvia.
8.-25.11. KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN NÄYTTELY. Bent, Brunfeldt, Inkiläinen, Kauppila, Koponen, Lopperi, Mustonen, Saarno, Åberg.
26.11.-21.12. HETKINEN, Viivi Varesvuo

2011

10.1–30.1. TEKOSIA, käden taitojen opettajat
31.1.–25.2. PÄIVÄMAALARIT
28.2.–27.3. MERJA SALONEN
28.3.– 20.4. KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN LOPPUTYÖNÄYTTELY
26.4.– 22.5. PEKKA HALOSEN AKATEMIA, kansanopistolinja
1.8.–28.8. KÄDENTAIDOT
29.8.–2.10. HAO 50 – VUOTTA, Hannu Kauppi ja Juha Okko
3.10.– 25.10. ALOITA MAALAUS, Merja Salonen
26.10.–20.11. AKVARELLIMAALAUS–ryhmä, Carl Wargh

2010

11.1.–31.1. PIENESTÄ KIINNI, opiston käden taitojen näyttely
3.2.–25.2. PÄIVÄMAALARIT, Merja Salonen
1.3.–28.3. VIA APPIA ANTICA, Riitta Kiisto
6.4.–22.4. KUVATAITEEN AIKUISTEN PERUSOPSTUKSEN LOPPUTYÖNÄYTTELY. Tuula Hyyppä, Jonna Junkkari, Kaisa Karvonen, Salla Närhi ja Irmaliisa Penttilä.
26.4.–23.5. KALEVALA–teoksia, Hannu Tampio
2.8.–29.8. KÄDENTAITOJEN NÄYTTELY
6.9.–25.9. PEKKA KRÖGER
27.9.– 24.10. ELINA ROININEN
25.10.–21.11. MATTI METSÄMAA, reliefejä ja veistoksia
22.11.–16.12. KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN NÄYTTELY

2009

7.1.–1.2. KATA KÄRKKÄISEN NÄYTTELY
3.2.–1.3. KERRAN REISSULLANSA. Helsingin aikuisopiston kädentaitojen opettajien näyttely.
2.3.–29.3. AKVARELLIKURSSI, Mika Törönen
30.3.–26.4. PÄIVÄMAALARIT, Merja Salonen
27.4.–20.5. KUVATAITEIDEN PERUSOPETUS, syventävät opinnot
25.5.–12.6. NELJÄ VÄRIÄ. Maisa Kela, Tiina Mäkitalo, Kirsti Pesari, Susanna Valkeapää.
31.8.–27.9. SUKELLA SUOMEEN –KUVITUKSIA, Elina Roininen
1.10.–25.10. URBAANI IMPRESSIO, Kimmo Tolin
23.11.–17.12. KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEN NÄYTTELY

2008

7.1.–3.2. TEHTY, opiston käden taitojen opettajien töitä
4.2.–2.3.  AKVARELLIKURSSI, Mika Törönen
3.3.–30.3. PÄIVÄMAALARIT
31.3.–27.4. PERUSOPETUS
28.4.–24.5. KUVA JA AJATUS. Syventävät opinnot, Hannu Kauppi.
26.5.–13.6. VALOKUVANÄYTTELY. Handcrafts High School, Budapest
1.–28.9. KATSOTKO VAI NÄETKÖ? Kimmo Tolin: maalauksia, kuvateoksia ja valokuvia.
29.9.–26.10. NÄPPITUNTUMA, opiston käden taitojen opettajien töitä
4.–22.11. MAISEMAMAALAUKSIA, Pekka Kröger
24.11.–19.12. AVOIN ATELJEE, Hannu Kauppi

2007

8.1.–28.1. KÄSIN–näyttely, Helsingin aikuisopiston kädentaitojen opettajat
29.1.–4.3. TAIDEGRAFIIKKAA, Liisa Junnola
5.3.–25.3. AVOIN ATELJEE –kurssi, Helsingin aikuisopisto
28.3.–22.4. KUVATAITEEN PERUSOPETUS –kurssi, Helsingin aikuisopisto
23.4.–20.5. AKVARELLIMAALAUS–kurssi, Helsingin aikuisopisto
3.9.–30.9. KÄSILLÄ. Helsingin aikuisopiston kädentaitojen opettajien kurssityömalleja.
11.–28.10. TUULAHDUKSIA. Tuula Linnainmaa, kuvataiteen perusopetus / Syventävät opinnot.
29.10–25.11. HIILIPIIRROKSIA, Sirpa Kallio
26.11.–19.12. PERUSOPINNOT, JAKSO 1., Nanna Jalkanen
1.12–5.12. MARMORISEINÄAULA: IKEBANA, Sari Mäntysolan ryhmä

2006

25.3. SUOMEN AKVARELLITAITEEN SEURAN NÄYTTELY
31.3.–30.4. PINTA–ryhmä: Hannu Hyrske, Hannu Kauppi, Hannu Tampio, Pekka Rytkönen
3.–30.5. Matti Kurjen ja Kimmo Tolinin opiskelijat
31.8. LÄHEISET ASIAT JA HARRASTUKSET, Helsingin aikuisopiston henkilökunta, avoimet ovet
1.–24.9. AVOIN ATELJEE– ryhmä, Hannu Kauppi
25.9.–22.10. KEHITYSKELPOISET– ryhmä, Helsingin työväenopiston opiskelijat
23.10.–19.11. ELINA KAROLA JA ELLA NIINI, Pekka Halosen akatemiasta valmistuneet
20.11.–20.12. KIRJANMERKKEJÄ, Anneli Salonen ja Jorma Salonen